به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری خدمات صنایع روستایی عشایری جاهد، یورونیوز در گزارشی با اشاره به اعتراضات کشاورزان در کشورهای اروپایی نوشت کشاورزان در سراسر اروپا تراکتورهای خود را سوار شده و به خیابان ها آمدند تا به تورم، رقابت خارجی و هزینه مبارزه با تغییرات آب و هوایی اعتراض کنند.

با اینکه این اعتراضات در شنیده شدن صدایشان از جانب سیاست‌گذاران اهمیت دارد اما آنچه واقعاً مورد نیاز است اجرای سیاست‌ها و مشوق‌هایی است که از حرکت به سمت بوم شناسی کشاورزی جهانی حمایت می‌کند؛ سیاستی که اروپا می تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) می گوید "بوم شناسی کشاورزی" به دنبال بهینه سازی تعاملات بین گیاهان، حیوانات، انسان ها و محیط زیست است و در عین حال جنبه های اجتماعی را که باید برای یک سیستم غذایی پایدار و منصفانه مورد توجه قرار گیرد، در نظر می گیرد."

اما به بیان ساده، این یک عمل، علم و جنبش است که یک تحول اساسی در سیستم‌های کشاورزی-غذایی برای مبارزه با فقر روستایی و سازگاری با تغییرات آب و هوایی ایجاد می کند.

بطور مثال، بوم شناسی کشاورزی، شیوه‌های کشاورزی را ترویج می‌کند که انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد، منابع را بازیافت می‌کند و زنجیره‌های تامین محلی را در اولویت قرار می‌دهد.

کشاورزی مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی از حیات وحش حمایت می کند و طبیعت را برای انجام کارهای سخت مانند گرده افشانی محصولات و کنترل آفات مهار می کند.

در نهایت، کشاورزان و جوامع را در خط مقدم قرار داده و توانایی آنها را برای انطباق شیوه های کشاورزی متناسب با شرایط خاص اجتماعی-اقتصادی و محیطی مناطق محلی شان تقویت می کند.

اروپا باید به سمت بوم شناسی کشاورزی پیش رود؛ دولت های ملی باید برای کشاورزان و شرکت هایی که کالاها را به شیوه ای پایدار تولید می کنند، مشوق ها و یارانه های اقتصادی ارائه کنند.

اروپا برای دستیابی به این هدف باید ابتدا سیاست مشترک کشاورزی را اصلاح کند. علاوه بر این، سیاست‌های اتحادیه اروپا به حمایت از ساخت بازارهای محلی و منطقه‌ای برای بوم شناسی کشاورزی، طراحی زیرساخت‌ها و سایر تأسیسات فرآوری مواد غذایی، استراتژی‌های بازاریابی و تدارکات عمومی نیاز دارند که بازارهای خرده فروشی را به هم متصل می‌کند.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا باید از آموزش در زمینه دانش بوم شناسی کشاورزی حمایت کند. این فرایند باید شامل استفاده از شیوه‌های پایدارتر و انعطاف‌پذیرتر، تقویت اشتراک دانش کشاورز به کشاورز و خدمات مشاوره‌ای برای حمایت از کشاورزان در انتقال اکولوژیکی باشد.