به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات صنایع روستایی عشایری جاهد، الجزیره در گزارشی نوشت طرح دولت هند برای استفاده از پهپادهای کودپاش در مزارع باعث شده برخی از زنان هندی از جمله شارمیلا یاداو که زمانی رویای خلبانی را درسرداشتند اکنون با به پرواز درآوردن پهپادهای کودپاش تاحدی به آرزوی خود برسند.

هدف این طرح کمک به مدرن‌سازی کشاورزی هند با کاهش هزینه‌های نیروی کار و همچنین صرفه‌جویی در زمان و آب در صنعتی است که به دلیل تکیه بر فناوری منسوخ و چالش‌های فزاینده تغییرات آب و هوایی محدود شده است.

این روند همچنین نشانه ای از تغییر نگرش روستایی هند نسبت به زنان شاغل است، زنانی که به طور سنتی فرصت های کمی برای پیوستن به نیروی کار پیدا کرده اند و اغلب به دلیل تمایل به کار در خارج از خانه مورد شماتت قرار می گیرند.

"یاداو" پس از سمپاشی 150 جریب (60 هکتار) زمین کشاورزی دو بار در طول پنج هفته،  50 هزار روپیه (600 دلار) درآمد خواهد داشت که کمی بیش از دو برابر میانگین درآمد ماهانه در ایالت زادگاهش هاریانا است.

اما او می گوید:" شغل جدیدم فقط یک "منبع درآمد" برایم نیست. وقتی کسی مرا خلبان خطاب می‌کند، احساس غرور می‌کنم. من هرگز در هواپیما ننشسته‌ام، اما احساس می‌کنم اکنون در حال پرواز هستم."

300 زن در قالب این برنامه که توسط بزرگترین تولیدکننده کودهای شیمیایی در هند IFFCO برگزار شد، آموزش دیده اند.

قرار است در مجموع 15 هزار زن در قالب این برنامه آموزش ببینند.